Dell XPS 13  • Muhteşem OLED ekran
 • Lüks, sağlam tasarım
 • Harika klavye ve dokunmatik yüzey
 • USB-A veya Ethernet bağlantı noktası yok
 • biraz sıcak çalışabilir
 • Pil ömrü sadece tamam

Teknik Özellikler

 • İşlemci: Intel Core i7-1185G7
 • Grafikler: Intel Iris Xe
 • RAM: 16GB
 • Depolama: 512GB
 • Ekran: 3456 x 2160 OLED dokunmatik ekran
 • Kablosuz bağlantı: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1
 • Kablolu bağlantı: 2x Thunderbolt 4, 3,5 mm ses, MicroSD kart okuyucu
 • Web kamerası: 720p
 • Pil: 4 hücreli Lityum-İyon 52 watt-saat
 • Ağırlık: 2,8 pound
 • Boyut: 11.64 inç genişliğinde, 7.82 inç derinliğinde, .58 inç kalınlığında

Şu anda, bu tam yapılandırmanın maliyeti 1.439,99 ABD dolarıdır. Dell XPS 13 (9310), yaklaşık 90 ABD Doları karşılığında 32 GB’a kadar RAM ve 1 TB SSD ile yapılandırılabilir. Daha ucuz modeller aynı OLED ekrana sahip değildir (ayrıca daha az RAM, daha küçük depolama alanı ve daha az güçlü işlemciler), bu da genel fiyatı biraz düşürür.

Hoşuma Gidenler

OLED ekran yutturmaca kadar yaşıyor

Dell, 2021’de XPS 13’e yeni bir özellik getirdi: OLED ekran. Bu teknoloji, önceki Dell dizüstü bilgisayarlarda mevcuttu, ancak genellikle yalnızca daha büyük makinelerde bulunuyordu. Alienware’in 2016’da piyasaya sürdüğü R13, şirketin OLED ekranlı son 13 inç dizüstü bilgisayarıydı (Dell, Alienware’in sahibi).

Kendinden yayılan pikseller, OLED’in başarısının anahtarıdır. Açıkça söylemek gerekirse, her piksel etrafındakilerden bağımsız olarak kendi ışığını yaratabilir. Bu, ekranın kenarındaki LED’lerle aydınlatılan tipik bir LCD ekrandan farklıdır. Bu LED’ler, ekran tamamen siyah bir görüntü gösterdiğinde bile her zaman açıktır. Bu nedenle, yıldızların aydınlattığı bir gökyüzünü veya loş bir sokağı tasvir ederken dizüstü bilgisayar ekranları genellikle puslu, sisli bir görünüme sahiptir. OLED bu sorunu ortadan kaldırır.

Hepsi bu değil. OLED’li Dell XPS 13, son derece doğru renklere ve geniş bir renk gamına sahiptir. Görüntülediğiniz herhangi bir video veya fotoğraf, yaratıcısının amaçladığı şeye çok yakın görünecektir. Ekranın maksimum parlaklığı, en parlak odada olmak için yeterli olan katı bir 400 nit’e ulaşıyor. Maksimum 3456 x 2160 çözünürlüğüyle de keskin. Bu, inç başına 304 piksele kadar çıkıyor; bu, bir MacBook Pro 13’ün inç başına 220 pikselinden çok daha iyi – ve bu bir dokunmatik ekran!

Fışkırtmam tamamlandı, iki küçük kusurdan bahsetmeliyim. Bazı OLED ekranlar mavi-yeşil renk tonuna yönelme eğilimindedir ve teknolojiye dayalı televizyonlar bu sorunu çoğunlukla çözmüş olsa da, burada hala fark edilir. Görüş açıları da bir problemdir. Ekranı açı dışında eğmek, parıldayan bir etki yaratır ve algılanan parlaklığı azaltır.

En büyük dezavantajı olsa da, fiyattır. OLED, temel modellerde 400 dolarlık bir seçenektir. İncelediğimiz sürüm olan 1.899 dolarlık modeli satın almadığınız sürece standart değildir. OLED ekran premium değerinde, ancak herkes bunu karşılayamaz.

En yüksek dizüstü bilgisayar lüksü

Orijinal XPS 13, makinenin genel boyutunu ve ağırlığını azaltan süper ince ekran çerçevelerine sahip küçük dizüstü bilgisayarların neredeyse her yerde görülen trendini başlattı.

Dell, son yıllarda bu formülü  yine bozmadı ve sonuç olarak, daha hafif ve bizlere daha ince bir tasarım sunmak için yeni rakipler Dell’i geçti. Samsung’un Galaxy Book Pro’su, LG’nin Gram 14’ü ve Lenovo’nun ThinkPad X1 Nano’su , XPS 13’ten daha ince bir profile sahip ve ağırlığının birkaç onsunu tıraş ediyor.

Yine de bu dizüstü bilgisayarları Dell ile yan yana kullanın ve XPS 13’ün neden diyet yapmadığını anlayacaksınız. Ayrıntılara büyük özen gösterilerek tasarlanmış sağlam, sağlam, arduvaz benzeri bir dizüstü bilgisayardır. Samsung Galaxy Book Pro veya Lenovo ThinkPad X1 Nano’nun kapağını kaldırdığınızda, ekran elinizin kuvveti ile menteşenin direnci arasında sıkışıp kaldığında bir miktar esneklik göreceksiniz. XPS 13’te böyle bir esneklik bulunamadı.

Dell, menteşeyi, dizüstü bilgisayarın geri kalanı beraberinde gelmeden ekranı kaldırabileceğiniz şekilde bile dengeler. Bu ince, kullanışlı dokunuş, kapağında meyve olmayan bir dizüstü bilgisayar için nadirdir. Tasarım da benzersiz. XPS 13 sandviçler, iki sert alüminyum panel arasında suni karbon fiber dokuyor ve ardından bir zarafet ipucu eklemek için yan kısımlar boyunca parlak, krom benzeri vurguları tokatlıyor. Artık Dell’in XPS markasının imzası olan bu görünüm, altı yıl önce olduğu gibi bugün de kolayca öne çıkıyor. Hiçbir rakip tam olarak buna benzemiyor.

Hoşuma Gitmeyenler

Bağlantı sınırlı

Dell XPS 13’ün yan kısımlarında sadece iki Thunderbolt 4 bağlantı noktası, 3,5 mm ses jakı ve bir MicroSD kart yuvası bulabileceksiniz. Tek bir USB-A bağlantı noktası yok. Ethernet de eylemde eksik.

Bu sürpriz değil. XPS 13, uzun süredir çok sayıda eski bağlantı noktası yerine az sayıda küçük, geleceğe yönelik bağlantı noktasını tercih ediyor. Dell’in rakiplerinin çoğu benzer bir yaklaşım benimsiyor, ancak Samsung Galaxy Book Pro 13’te USB-A bulacaksınız. Yine de, USB-A veya Ethernet’e ihtiyacınız varsa bu can sıkıcı olabilir. Her ikisini de kullanmak için bir adaptöre ihtiyacınız olacak ve seyahat ederken yanınıza almanız gerekecek.


©Copyright 2023.All Rights Reserved.

Disclaimer : This advertisement and the information related to it are provided and maintained by the advertiser. Atipes.com is not responsible and can not guarantee the accuracy or completeness of this advertisement. Please note that every advertisement for rent or for sale should at a minimum, display the energy performance rating of the property. See our Flats and Housing Posting Rules for more information.

Avoid scams: Signs of fraud: wire transfer, money orders, cashier checks, payment via gift cards, shipping, escrow, "transaction protection", "guarantee". Be safe by dealing locally.

Scroll to Top